• مشاوره قبل از خرید : 02133337571 - 09123476090 (9صبح تا ۹ شب)

فرمان دهنده وایرلس

فرمان دهنده وایرلس 780 500 شرکت سیستم های اتوماتیک چشم سوم

کنترل درب با موبایل و یا فرمان دهنده وایرلس

فرمان دهنده ی وایرلس

فرمان دهنده وایرلس به جک درب پارکینگی برای باز و بسته شدن توسط اپلیکیشن و برنامه ای که بر روی موبایل شخصی نصب می کنیم توضیحات فنی و عملکرد به شرح زیر است:

ماژول وای فای ESP8266 یک ماژول ارزان قیمت و پرقدرت وای فای است که از آی سی ESP8266EX بهره می گیرد. این آی سی در واقع یک SOC یعنی System On Chip می باشد. همانطوریکه از نام آن پیداست یعنی یک سیستم کامل روی یک آی سی.

در  ریموت درب ماژول را در مد Access Point پیکره بندی کرده و یک سِرور کوچک در داخل ماژول پیاده کردیم که به طور پیوسته به پورت ۱۳۹۴ گوش می داد و پس از اتصال یک موبایل به این دستگاه و استفاده از یک اپلیکیشن اندروید و برنامه نویسی سوکت به ماژول متصل شده و رله را به طور مستقیم روشن و خاموش می کردیم. در این حالت هیچ نیازی به مودم و روتر و اینترنت نمی باشد و ارتباط به صورت P2P بین موبایل و ماژول صورت می گیرد.کنترل درب با موبایل و یا فرمان دهنده وایرلس. در این حالت دیگر  ارتباط بین ماژول و موبایل به صورت مستقیم نبوده و از طریق مودم یا روتر صورت می پذیرد. البته در این روش هیچ نیازی به اینترنت و سرور IoT نمی باشد و روتر صرفا نقش واسط را بازی می کند. مزیت این روش بر حالت P2P اینست که در حالت P2P کاربر برای کنترل ماژول باید ابتدا از مودم منزل یا محل کار دیسکانکت شود و به تنظیمات وای فای خود رفته، نام دستگاه را پیدا کند و به آن متصل شود و پس از کنترل رله مجددا از دستگاه Disconnect کرده و به مودم ADSL وصل شود.

کنترل درب با موبایل

کنترل درب با موبایل اما در این حالت هیچ نیازی به تغییر در نقطه اتصال Wi-Fi نمی باشد و کاربر در حالی که به مودم ADSL متصل بوده و در حال چک کردن ایمیل ها می باشد براحتی می تواند اپلیکیشن ریموت کنترل را باز کرده و رله دستگاه را کنترل کند. همانطوری که ذکر شد وجود یا عدم وجود اینترنت هیچ خللی در عملکرد دستگاه نداشته و مودم ADSL تنها وظیفه انتقال بسته ها از موبایل به ریموت و بلعکس را بر عهده دارد.

در این حالت دستگاه در مد Station بسته شده و با تنظیم نام (SSID) و رمز عبور مودم ADSL یا Router در ابتدای برنامه Bascom به مودم متصل می شود و سپس یک سرور کوچک در داخل ماژول به طور مرتب به پورت ۱۷۱۶ (که یک پورت بلااستفاده است) گوش می دهد. این ماژول پس از اتصال به مودم صاحب یک آی پی (IP) خاص خود شده و از طریق این IP می توان در داخل شبکه به ماژول متصل شد.


                   مقاله ی خارجی                                                                      دوربین مداربسته                                                                      درب اتوماتیک شیشه ای


همچنین ممکن است بتوان با استفاده از قابلیت Forward مودم از خارج از شبکه نیز به این آی پی متصل شده و مثلا از یک شهر دیگر ماژول را (بدون نیاز به سرور واسط IoT) کنترل کرد. (با فوروارد کردن درخواست های ارسال شده به پورت ۱۷۱۶ به آی پی ماژول از طریق تنظیمات NAT روتر). این روش فعلا امتحان نشده اما حتی اگر ممکن هم باشد به دلیل تغییر دائمی IP اینترنت نیاز به گرفتن IP Static از سرویس دهنده اینترنت احساس می شود – در حالت استفاده در داخل شبکه هیچ نیازی به استفاده از IP Static و در کل نیازی به اینترنت نمی باشد.